Anasayfaya Dön

TERZILER (TOFRE BEGADIM) SINAGOGU

TERZILER (TOFRE BEGADIM) SINAGOGU

Galata'da, Yüksekkaldirim'a baglanan yan sokaklardan biri (Banker Sokagi) üzerindeki “Askenaz” cemaatine ait Terziler (Tofre Begadim) Sinagogu; Istanbul'un en eskisi olmasa da, en ilginç sinagoglarindan biridir.1893'te Felek ve Banker Sokaklari arasinda büyücek bir arsa satin alinir, cemaatten toplanan bagislarla sira-ev görünümündeki kagir yapisiyla “Tofre Bergadim” yaptirilir.Felek Sokak'tan, Üç meslegi simgeleyen üç basamakla, yüksekçe bir taç kapidan girilen dikdörtgen biçimli ana hacim üç kat yüksekliktedir.

Bema (dua okuma kürsüsü) ve Ehal Akodes, alti köseli yildizin altinda yer alirlar. Üç yönlü, erkeklere mahsus oturma yerleri ve ondan ayri bir yerde bulunan kadinlar balkonu bu düzenin ana ögelerindendir.

1964'te cemaatin çok azalmis olmasi nedeniyle Yüksekkaldirim'da önceleri üst gelir guruplarinca kurulmus olan “Avusturyalilar Tapinagi”nda ortak ayinler yapilmasi kararlastirilmistir. Tofre Bergadim'de ise yalnizca cemaat yönetimini üstlenen bürolar kalmistir. 1998'de Galata etkinlikleri çerçevesinde Sinagog'un sanat galerisi olarak kullanilmasi kararlastirilmissa da bu yeni islev süreklilik kazanamamistir.