Beyoglu Mekanları
Beyoglu Beyoglu

Nilnes

Enerji Kimlik Belgesi Ne Zaman Alınır?

 

 

 nilnes


Binaların enerji ihtiyaçlarının doğru olarak hesaplanması ve ısıtma, soğutma ve aydınlatma için net enerji miktarının belirlenmesi için uzman firmalardan yardım alınmaktadır. Enerji tasarrufu için yasal zorunluluk olan enerji kimlik belgeleri de yine bu firmalar tarafından hazırlanmaktadır. Belli bir ücret karşılığında yasal olarak yetki verilen bu firmalarda uzman mühendis, mimar ve teknik elemanlarla çalışılmaktadır. Binaların başlangıç aşamasından iskân raporunun çıkmasına kadar geçen süreçte firmalar bu alandaki her türlü yasal işlemleri bina sahipleri adına halletmektedir. Enerji kimlik belgesi onaylanmayan binalara kullanım izni verilmez. Binalarda iskân raporunu almak için bu belgelerin tamamlanması şarttır.


Enerji Kimlik Belgesinde Hangi Projeler Hazırlanır?
Ülkemizde enerji tasarrufu sağlamak adına yapılan bu uygulama ile ciddi bir tasarruf sağlanmaktadır. Enerji kimlik belgeleri yalnızca ülke için değil günlük hayatta da doğal gaz ve elektrik faturalarının da yarı yarıya düşmesini sağlamıştır. Evlerde daha kaliteli bir ısınma ve elektrik enerjisinin daha doğru kullanılmasında da büyük başarılara ulaşılmıştır. Enerji kimlik belgesinin hazırlanmasında alanında ayrı ayrı uzmanlaşmış mühendisler görev almaktadır. İlk proje binanın başlangıç aşamasındaki mimari projedir. Bu projenin doğru olarak hazırlanması ve ölçümlerin kesin ve net olması için uzman mimarlarla çalışılmaktadır. Bundan sonra mekanik proje ve üçüncü olarak da elektrik projesi yine bu alanda uzman ve teknik kişiler tarafından yapılmakta. En son ise ısı yalıtım raporu hazırlanarak EKB son şeklini alır. Belediyeler tarafından onaylanan enerji kimlik belgesi ile yapılara kullanım izni verilir.
Hangi Binalar İçin Enerji Kimlik Belgesi Zorunludur?
Müstakil konutlar, apartmanlar, oteller, ofis ve alışveriş merkezlerinde de EKB hazırlanması zorunluluğu vardır. İnsanın olduğu ve ısınma soğutma ihtiyacının olduğu her yerde enerji tasarrufu uygulaması şarttır. Ancak kullanım süresi iki yıldan fazla olmayan yerlerde, sera ve ahır gibi mekânlarda bu uygulama zorunlu değildir. Enerji kimlik belgesinin teslim edilmesinden sonra 10 yıl geçerliliği vardır. Bu süreden önce binalarda bazı değişiklikler yapılırsa anlaşılan firmaların şartlarına göre enerji kimlik belgesi ücretsiz olarak yenilenir.

 

www.sehaenerji.com

 

Taksim